Bratislavské letisko začalo s výstavbou tretej dráhy

Prepravné výkony na letisku v Bratislave v posledných rokoch prudko stúpajú. Tento trend nielen že bude pokračovať, ale očakáva sa že nárast cestujúcich sa v najbližších mesiacoch výrazne zrýchli. Môže za to aj skutočnosť, že konkurenčné letisko vo Viedni nemôže postaviť tretiu pristávaciu dráhu. To prinútilo kompetentných úradníkov na Ministerstve dopravy zamyslieť sa nad tým, ako bude tento nápor naše najväčšie letisko v budúcnosti zvládať.  Po zvážení všetkých faktov sa nakoniec na dnešnom zasadaní vlády rozhodlo, že jediným vhodným riešením je výstavba tretej vzletovej a prístávacej dráhy. Tú na včerajšom zasadaní vláda aj jednoznačne odsúhlasila. Detaily výstavby vám exkluzívne prinášame.

 

Ako už bolo medializované, nová dráha 13L/31R bude o 1500 metrov severovýchodne od tej súčasnej a bude sa nachádzať v tesnej blízkosti obce Ivanka pri Bratislave. Bude dlhá 4000 metrov a široká 60m, čo umožní vzlety a pristátia všetkých typov, vrátane Airbusu 380. V priestore, ktorý vznikne medzi dráhami bude vybudovaný nový medzinárodný terminál, čo umožní zabezpečiť komfort pre očakávaný nárast cestujúcich.

 

Plánovanie novej dráhy muselo vyriešiť viacero problémov. Pre blízkosť karpát by nebolo možné novú dráhu využívať pre pristátia v smere 13. Bolo preto rozhodnuté, že časť Malých karpát bude odstránená, aby sa umožnili aj ILS priblíženia na dráhu 13. V rámci toho budú odstránené aj mestské časti Rača a Vajnory, ktorých obyvatelia sa beztak sťažovali na hluk spôsobovaný tou súčasnou prevádzkou. Odstraňovaním bola bez výberového konania poverená spoločnosť Váhostav. Ako sa premiér Fico na včerajšom zasadaní vlády vyjadril - "Nikto nevie tunelovať tak, ako Váhostav!".

 

Súčasťou plánov je aj výstavba Hyperloopu, ktorého výstavbu vláda avizovala už minulý rok. Ten spojí letisko s bratislavskou Hlavnou šťanicou, komplexom Bonaparte a viedenským letiskom. S výstavbou sa začne okamžite a podľa plánov by mala byť dokončená v roku 2028 tak, aby bolo letisko pripravené na nápor cestujúcich spojený s organizáciou LOH 2028 o ktorých organizáciu sa vláda dnes taktiež rozhodla kandidovať.

 

 

 

 

 

 

 

  • Zatiaľ žiadne komentáre. Buďte prvý

Pridajte váš komentár

Pridaj komentár ako hosť

0 / 1500 Character restriction
Your text should be less than 1500 characters

Najnovšie fotky

Očakávame

No events

Najnovšie komentáre

Hosť - cilit
až na drobnosť, že prof. Bondarenko nie je v skutočnosti žiaden graduovaný profesor, lebo titul si k...
Hosť - Patrik
Kedy sa môžeme tešiť na zhodnotenie roka 2016 a výhľad na rok 2017?
Hosť - 737spotter
Videl som aj zábery zo strechy samotného terminálu. Zaujímalo by ma, ako sa tam dá dostať.
Hosť - vladoTT
Škoda zrušenia Luttonu a zredukovania letov na Stansted.....vysledky mohli byť ešte lepšie
Hosť - Patrik
Je niečo nové ohľadom liniek do Beirútu a Teheránu (podľa vyjadrenia riaditeľa mal Beirút už začať l...
Hosť - Ivo
Len jeden detail na doplnenie - Ryanair okrem Eilatu otvorí aj Niš
Hosť - Janko Palo
Hosť - Calab
Suhlasim s autorom clanku. Politici vo svojej nemohucnosti a absolutnej zufalosti namiesto toho aby ...