Vedenie Alitalie požiadalo o nútenú správu

Po tom čo zamestnanci talianskej Alitalie minulý týždeň odmietli ozdravný plán vedenia, požiadali dnes zástupcovia dopravcu taliansky štát o nútenú správu. Týmto rozhodnutím dopravca priznal vážnu finančnú situáciu, ktorá sa vyhrotila po minuloročnej vysokej strate, ktorá dosiahla vyše 460 mil. EUR. Nútená správa sa považuje za poslednú šancu zachrániť Alitaliu. 

 

Podľa talianskych zákonov musí teraz štát vymenovať správcu, ktorý sa pokúsi talianskeho národného dopravcu zachrániť, no v prípade že to nebude možné, môže poslať spoločnosť do likvidácie. Jednou z ďalších alternatív ktorú môže správca zvážiť je predaj spoločnosti ako celku alebo jej častí. Vzhľadom na súčasnú finančnú situáciu spoločnosti ako aj na odmietavé stanovisko odborov k akémukoľvek ozdravnému plánu je však predaj Alitalie ako celku považovaný za nereálny. Viaceré veľké spoločnosti ako napr. Lufthansa už vopred avizovali, že o vstup do Alitalie nemajú záujem. Predpokladá sa, že z prípadného krachu dopravcu by najviac profitoval Ryanair, ktorý je už v súčasnosti najväčším dopravcom na talianskom trhu s podielom 23%.

 

Na zváženie všetkých možností má správca 180 dní, no v prípade potreby môže požiadať o predĺženie lehoty o maximláne 90 dní. Počas tejto doby musí taliansky štát poskytnúť financie na zabezpečenie prevádzky spoločnosti - odhaduje sa, že Alitalia potrebuje na preklenutie tohoto obdobia cca 300-500 mil. EUR. Talianska vláda sa však už minulý týždeň vyjadrila, že nemieni poskytnúť žiadne finančné prostriedky na jej záchranu a neplánuje ani zoštátnenie dopravcu. 

 

 

 

  • Zatiaľ žiadne komentáre. Buďte prvý

Pridajte váš komentár

Pridaj komentár ako hosť

0 / 1500 Character restriction
Your text should be less than 1500 characters

Najnovšie fotky

Očakávame

No events

Najnovšie komentáre

Hosť - cilit
až na drobnosť, že prof. Bondarenko nie je v skutočnosti žiaden graduovaný profesor, lebo titul si k...
Hosť - Patrik
Kedy sa môžeme tešiť na zhodnotenie roka 2016 a výhľad na rok 2017?
Hosť - 737spotter
Videl som aj zábery zo strechy samotného terminálu. Zaujímalo by ma, ako sa tam dá dostať.
Hosť - vladoTT
Škoda zrušenia Luttonu a zredukovania letov na Stansted.....vysledky mohli byť ešte lepšie
Hosť - Patrik
Je niečo nové ohľadom liniek do Beirútu a Teheránu (podľa vyjadrenia riaditeľa mal Beirút už začať l...
Hosť - Ivo
Len jeden detail na doplnenie - Ryanair okrem Eilatu otvorí aj Niš
Hosť - Janko Palo
Hosť - Calab
Suhlasim s autorom clanku. Politici vo svojej nemohucnosti a absolutnej zufalosti namiesto toho aby ...