Letisko M.R.Štefánika Bratislava   (BTS/LZIB)      


 

Na tejto stránke nájdete štatistické údaje pre letisko Bratislava. Štatistické údaje sú pravidelne aktualizované tak ako ich publikuje letisko na svojej webovej stránke alebo prostredníctvom ACI Europe.

 


 

Počet cestujúcich ročne

 

 

 


 Počet cestujúcich mesačne

 

 


Preprava nákladu ročne (v tonách)

 

 


 Počet pohybov ročne

 

 

 

 Author:

Maroš MarkoRELATED

 • Ryanair to link Bratislava to Serbia

  Ryanair to link Bratislava to Serbia

  After Wizzair has succesfully launched its Bratislava to Skopje route less than two months ago, Ryanair is apparently trying to copy this success and is launching a route from Bratislava to the Serbian city Niš. The route will operate twice weekly - mondays and fridays - from October 31st. Just like with Wizzairs route to Skopje, the Ryanair flights to Niš are clearly targeted at the huge Serbian diaspora in Vienna. Tickets are already on sale starting at 19,99 EUR oneway.

   

  Timetable

   

  Bratislava - Niš  Niš - Bratislava 
  FR2987  1---5--  14:10  15:40 B738 FR2988 1---5-- 16:05  17:37  B738

   

   

   

   

   

  Ryanair reaguje na Blue Slovakia

  Ryanair reaguje na Blue Slovakia

  Ako sme už dnes informovali, slovenský nízkonákladový dopravca Blue Slovakia dnes obdržal prvé lietadlo ATR 42 a už v priebehu apríla chce zahájiť lety z Bratislavy na viaceré slovenské letiská. Táto skutočnosť nenechala chladného šéfa írskej spoločnosti Ryanair, ktorá má v Bratislave svoju bázu. Promptne reagoval a priletel do Bratislavy vzniknutú situáciu riešiť. Michael O´Leary posiela na Ivánsku cestu jasný odkaz – takto nie!

  Ryanair to connect Bratislava with Israel

  Ryanair to connect Bratislava with Israel

  The Irish low cost carrier Ryanair will connect its base in Bratislava with the Israel. As of 30th October Ryanair will operate twice weekly flights from Bratislava to Eilat-Ovda. Flights will operate every Thursday and Sunday. Prices have not yet been anounced and the route is not yet bookable on ryanair.com, however the route should be bookable shortly. 

 • Bratislava airport grows 44% in January

  Bratislava airport grows 44% in January

  Bratislava airport growth continues in January 2016, fueled by new flights of Ryanair and Pobeda the number of passengers has grown 44% compared to same month last year. A total of 97 808 passengers has used the airport in the Slovak capital, an increase of almost 31 000 more compared to January 2015.  It is the best january result since 2009 and one of the highest year on year increases in the history of the airport. While the airport officials were not immediately ready to discuss further details, it is believed that the recently launched flights of Ryanair to Berlin and Pobeda to Moscow were generating more than half of the increase, while the rest would be thanks to better load factors on already existing Ryanair flights.  

  Bratislava airport presented solid figures for 2015

  Bratislava airport presented solid figures for 2015

  Bratislava airport has today presented the final results for 2015 as well as a brief outlook for 2016. Overall, the airport can consider the past year a succesfull one as results in all areas show a healthy growth. The number of passagners has grown to 1 564 311 - a hefty increase of +15,4% compared to 2014. It is also the highest year on year growth since 2007 and best result since 2011. 

  BTS: Výrazný nárast aj v októbri

  BTS: Výrazný nárast aj v októbri

  Bratislavské letisko sa môže pochváliť naozaj výrazným nárastom počtu cestujúcich počas októbra. Celkovo využilo služby letiska M.R. Štefánika 111 966 cestujúcich, čo je o 15 483 cestujúcich viac ako v októbri 2014, respektíve o 16% viac.  Za prvých 10 mesiacov využilo bratislavské letisko celkovo 1 374 329 cestujúcich, čo je o 166 243 cestujúcich, respektíve o 13,7%  viac ako v rovnakom období roku 2014. Letiskom tak do konca októbra prešlo viac cestujúcich ako za celý minulý rok. Vzhľadom na pozitívny vývoj možno očakávať po zvyšok roka nárast vyše 20% v porovnaní s novembrom a decembrom 2014 a letisko by tak mohlo tento rok zavŕšiť s približne 14,5% prírastkom na úrovni približne 1 550 000 cestujúcich. 

 • No comments found
Please login to comment
Powered by Komento