Ako sme vás informovali v našom predchádzajúcom článku plánovala spoločnosť Emirates na leto 2011 značné navýšenie frekvencii medzi Dubajom a Viedňou. Zo súčasných siedmich frekvencií týždenne sa pridaním večernej frekvencie mal navýšiť celkový počet letov týždenne na 13.

Dnes - teda 4 dni predtým než sa mal uskutočniť prvý let však vyšlo najavo že rakúsky letecký úrad zamietol prideliť prepravné práva na druhú dennú frekvenciu. Rozpor je vo vnímaní bilaterálnych zmlúv - kým Emirates sa odvoláva na novú bilaterálnu zmluvu z roku 2004 tak rakúsky letecký úrad sa odvoláva na bilaterálnu zmluvu z roku 1990. Tá je podľa všetkého platná, nakoľko zmluva z roku 2004 doteraz nebola ratifikovaná.

Emirates tak stoja pár dní pred prvým letom pred závažným problémom a musia vyriešiť problém ako prepravia cestujúcich ktorí mali zakúpené letenky na novú večernú linku. Podľa vyjadrení Emirates sa jedná o tisíce cestujúcich. Na rôznych fórach sa okamžite začali špekulácie o tom čo Emirates urobí, pričom jedna z teoretických možností je dočasné preloženie letov na iné letisko - mimo iného aj do Bratislavy.

Aj keď teoreticky toto možné je, tak si myslíme že prakticky to reálne nie je. Dnes a zajtra prebiehajú vo Viedni jednania oboch strán a veríme že dospejú k nejakému riešeniu ktoré nám umožní v lete vidieť vo Viedni aj A340-500 Emirates.

UPDATE: Dnes došlo k čiastočnej dohode a Emirates dostalo dočasné povolenie prevádzkovať druhú dennú frekvenciu na linke Viedeň - Dubaj počas letného letového poriadku.