B737-300 Air Onix UR-KRA_1

Od 1.marca spojí po vyše 10 rokoch opäť Bratislavu s Kyjevom doteraz v našich končinách málo známa ukrajinská spoločnosť Air Onix. O spoločnosti a jej plánoch v Bratislave sa v rozhovore s nami podelil Artem Shakov, marketingový manažér spoločnosti.

Air Onix Airlines je mladá ukrajinská spoločnosť s bázou v Simferopole, odkiaľ prevádzkuje celkovo 3 Boeingy 737 na pravidelných linkách. Air Onix pritom pôvodne vznikla v roku 2007 ako charterový dopravca pre svoju materskú spoločnosť - Onix Group Ukraine. Charterové lety tvorili až donedávna ťažisko prevádzky Air Onix, na pravidelné lety sa spoločnosť preorientovala približne pred ôsmimi mesiacmi. V súčasnosti už spoločnosť prevádzkuje lety zo Simferopolu do Kyjeva, Moskvy, Tel Avivu a Istanbulu a má v pláne svoju sieť naďalej rozširovať. Ešte počas tohto roku majú na tento účel pribudnúť do flotily ďalšie dva Boeingy 737.


Od marca do siete liniek Air Onix pribudne už spomínaná linka z Kyjeva do Bratislavy, pričom rozhodnutie spustiť práve lety do Bratislavy padlo na základe značného dopytu po tomto spojení zo Slovenska, no spoločnosť sa chce pobiť aj o klientov z Rakúska. Aj vďaka nižším poplatkom na bratislavskom letisku chce o cestujúcich zabojovať cenami už od 299 EUR za spiatočnú letenku - pre porovnanie, najlacnejšie spiatočné letenky s Ukraine International či Austrian Airlines z Viedne sa podľa Shakova dajú kúpiť až za 599 EUR. Air Onix cestujúcim zároveň ponúkne možnosť kúpiť si letenky až do Simferopolu (od 370 EUR) s prestupom na letisku Kyjev - Žuljany. Blízkosť letiska Žuljany k centru Kyjeva bude okrem nízkych cien leteniek pre cestujúcich ďalšou výhodou. Air Onix sa pritom neprofiluje ako nízkonákladová spoločnosť, ale skôr ako klasický dopravca s plným economy aj business produktom.


Air Onix tak svojim produktom chce konkurovať letom Austrianu či Ukraine International z Viedne a nové linky plánuje aj aktívne propagovať. Podľa Shakova sa už spoločnosti podarilo svojou ponukou osloviť viacero firiem ako aj cestovné kancelárie. Novú linku zároveň plánuje ponúkať materská spoločnosť (touroperátor) Onix Group Ukraine aj na turistické pobyty vo Viedni a Bratislave

Jan Gruber ( AustrianAviation.net )