Zimné obdobie spotterom poväčšinou nepraje. Krátke dni, nevhodné počasie a štatisticky najslabšie mesiace čo sa týka visitorov  tvoria ideálne podmienky pozrieť sa detailnejšie na stav našej fotografickej výbavy.  Počas celého roku nám táto slúži a nie vždy sa to zaobíde bez následkov.  Veď komu z nás sa nestalo že by objektívom neudrel o nejakú prekážku? Občas pri manipulácii nám objektív či fotoaparát môžu dokonca spadnúť. Ale nemusia to byť len takéto nehody ktoré spôsobia že naše fotografie nie sú tak dobré ako by sme očakávali. Už pri výrobe prichádza k odchýlkam a tak aj úplne nový objektív môže byť vadný.  Je preto dôležité tieto chyby v prvom rade identifikovať a následne odstrániť.

 

V tomto článku sa pozrieme na niektoré časté vady, ktoré sa ba objektívoch môžu vyskytnúť.

 

Čítať ďalej

 

 

Stalo sa vám niekedy, že ste si obzerali fotku a čudovali sa ako je možné, že daná fotka je taká perfektná? Určite áno. V našom každodennom živote sa stretávame napríklad s fotkami perfektných modeliek, ktoré nám prezentujú ešte perfektnejšie produkty. Pritom modelky a aj tie produkty vyzerajú v skutočnosti úplne ináč, za mnohé z nich by sme nedali ani 5 centov.  Na jednej strane za to môžu fotografi, ktorí majú vybavenie v hodnote tisícov EUR a na strane druhej profesionálny postprocessing. V postprocessingu sa odstráni všetko, čo nie je dokonalé – pehy, vrásky atď. – všetko sa vyretušuje a upraví do dokonalej podoby.

 

Čítať ďalej

V prvých dvoch častiach spotterskej abecedy sme si povedali väčšinu vecí o našej výbave a môžeme sa tak s kľudom vybrať na letisko fotografovať nejaké zaujímavé lietadlá.  V dnešnej dobe je vykonávanie našeho koníčku jednoduchšie vďaka množstvu informácii ktoré nájdeme na internete ako aj vďaka rôznym technickým pomôckam. Môžeme si tak patrične naplánovať kde, kedy a čo budeme fotografovať.

 

Úlohu pritom bude okrem konkrétneho lietadla hrať v prvom rade počasie a slnko. Tieto dva faktory najviac ovplyvnia výber miesta, objektívu ako aj nastavenia fotoaparátu. Základom je myslieť dopredu a pripraviť sa na očakávané podmienky.

Čítať ďalej

V prvej časti sme sa pozreli na to, čím fotiť, aby sme dosiahli čo najlepšie výsledky. No aj tá najdrahšia výbava je nanič ak ju nevieme správne použiť. Základným pravidlom je poznať svoj fotoaparát a vedieť ako ho v danej situácii nastaviť. Často tak vieme aj za veľmi zlých podmienok urobiť veľmi dobrý záber. V tejto časti sa teda pozrieme bližšie na základné pravidlá, ktoré by vám mali pomôcť zlepšiť kvalitu záberu aj s vašou existujúcou foto výbavou.

Čítať ďalej

Lietadlá odjakživa boli vynikajúcim motívom pre fotografovanie. Kým kedysi v dávnych časoch sa na titulkách novín objavovali fotky pri prvých letoch, či pri prekonaní rôznych rekordov, tak dnes sú skôr ťahákom pre rôznych fanúšikov letectva. A to nielen pre spotterov ale aj pre menej zarytých fanúšikov. Ešte v 90-tych rokoch bol náš koníček veľmi náročný na fotografovanie – zrkadlovky boli ešte veľmi drahé a fotilo sa na filmy, tí majetnejší fotili na kvalitné ale veľmi drahé diapozitívy. Vyvolávanie filmov a fotografií bolo po finančnej stránke dosť náročné a tak okruh spotterov - fotografov bol relatívne malý.

Čítať ďalej

 

 

Najnovšie fotky

Očakávame

No events

Najnovšie komentáre

Hosť - cilit
až na drobnosť, že prof. Bondarenko nie je v skutočnosti žiaden graduovaný profesor, lebo titul si k...
Hosť - Patrik
Kedy sa môžeme tešiť na zhodnotenie roka 2016 a výhľad na rok 2017?
Hosť - 737spotter
Videl som aj zábery zo strechy samotného terminálu. Zaujímalo by ma, ako sa tam dá dostať.
Hosť - vladoTT
Škoda zrušenia Luttonu a zredukovania letov na Stansted.....vysledky mohli byť ešte lepšie
Hosť - Patrik
Je niečo nové ohľadom liniek do Beirútu a Teheránu (podľa vyjadrenia riaditeľa mal Beirút už začať l...
Hosť - Ivo
Len jeden detail na doplnenie - Ryanair okrem Eilatu otvorí aj Niš
Hosť - Janko Palo
Hosť - Calab
Suhlasim s autorom clanku. Politici vo svojej nemohucnosti a absolutnej zufalosti namiesto toho aby ...