Zimné obdobie spotterom poväčšinou nepraje. Krátke dni, nevhodné počasie a štatisticky najslabšie mesiace čo sa týka visitorov  tvoria ideálne podmienky pozrieť sa detailnejšie na stav našej fotografickej výbavy.  Počas celého roku nám táto slúži a nie vždy sa to zaobíde bez následkov.  Veď komu z nás sa nestalo že by objektívom neudrel o nejakú prekážku? Občas pri manipulácii nám objektív či fotoaparát môžu dokonca spadnúť. Ale nemusia to byť len takéto nehody ktoré spôsobia že naše fotografie nie sú tak dobré ako by sme očakávali. Už pri výrobe prichádza k odchýlkam a tak aj úplne nový objektív môže byť vadný.  Je preto dôležité tieto chyby v prvom rade identifikovať a následne odstrániť.

 

V tomto článku sa pozrieme na niektoré časté vady, ktoré sa ba objektívoch môžu vyskytnúť.

 

Prvý problém s ktorým sa môžete stretnúť hlavne u starších mechanických objektívov sú zodraté ozubenia prevodov.  Tento jav už spoznal azda takmer každý majiteľ objektívov Sigma, ktoré sú notoricky známe touto vadou. Bohužiaľ toto konštatovanie sa týka nielen lacnejších objektívov tohto výrobcu, ale aj série EX ktorú už hrá aj cenovo v trošku inej lige. Vo väčšine prípadov príde k zodratiu či dokonca vylomeniu len zopár „zubov“ a Váš objektív začne mať vážne problémy s autofocusom. Ako to býva, chyba sa vždy prejaví v tom najnevhodnejšom momente, keď ste na presnosť a rýchlosť autofocusu odkázaný.

 

Zodraté ozubenie na objektíve Sigma - objektív s touto vadou sa stáva nepoužiteľný.

Riešením je bohužiaľ  len výmena poškodeného ozubenia. Problémom je, že tieto sú vyrábané z relatívne nekvalitného plastu a aj keď Vám ho vymenia, je vysoká pravdepodobnosť že sa časom táto vada opätovne objaví.  Azda jediným rozumným riešením je výmena tohto ozubenia za kvalitné kovové či mosadzné ozubenia, ktoré záťaž vydržia dlhodobo. Výmena stojí podľa typu objektívu cca 80 EUR, čo znamená že sa oplatí len u drahších objektívov. V prípade že ste kúpili objektív do 150 EUR tak je jednoduchšie zakúpiť nový a dúfam že aj kvalitnejší objektív. V prípade že chcete Váš objektív opraviť, odporúčam zveriť ho do rúk p. Matuňáka v Nových Zámkoch.  Detaily nájdete na www.matunak.sk .

 

Kým mechanické vady objektívu sa prejavia viacmenej okamžite, už horšie je to s optickými vadami objektívu či fotoaparátu. Tieto sa môžu prejaviť rôznymi spôsobmi. Azda najčastejšie sa možno stretnúť s tým, že Váš objektív nebude zaostrovať presne tam kde by mal. Poväčšinou sa pritom jedná o tzv. front alebo back focus, t.j. ostré sú objekty pred alebo za subjektom ktorý ste vlastne chceli odfotiť.  Dôvodov prečo k takejto chybe môže prísť je viacero, no z mojej skúsenosti je to poväčšinou hlavne kvôli odchýlkam pri výrobe a chyba je buď vo vašom fotoaparáte, v objektíve alebo v najhoršom prípade v oboch.

 

Obrázok dole zobrazuje akým spôsobom funguje autofocus v bežnej zrkadlovke. Svetlo prechádza objektívom a následne sa od zrkadla odrazí časť tohto svetla do optického hladáčika, časť sa dostane k autofocus senzoru ktorý sa nachádza poväčšinou v spodnej časti fotoaparátu. Tento senzor meria kam musí objektív zaostriť aby bol záber ostrý.

 

 

Práve v tomto mechanizme však vznikajú problémy. Odchýlka pri výrobe, únava materiálu či silnejší úder môže spôsobiť, že jedna z týchto častí (zrkadlo, AF sensor, digitálny senzor) nie je presne kalibrovaná a z toho plynú problémy.  Stačí minimálna odchýlka a fotoaparát nebude zaostrovať tam kde by mal. Problém však častejšie býva v samotnom objektíve. Aj v najstarších objektívoch s autofocusom totiž nájdeme okrem mechanických častí aj značné množstvo elektroniky. A práve táto elektronika môže hlásiť chybné údaje ktoré môžu spôsobiť problémy.

 

Pokiaľ ste si nie ste istí, či máte front alebo back focus, skúste si spraviť malý „baterkový test“. Pre tento test potrebujete fotoaparát dať na statív a nastaviť autofocus len na stredový bod (Spot).  Clonu nastavte na minimálnu možnú hodnotu, t.j. najnižšie možné f číslo ktoré Vám objektív umožňuje.  Zoraďte 5 bateriek vedľa seba, ako v nasledujúcom príklade.

 

Domáci test na zistenie back/front focusu

Zaostrite na baterku v strede a spravte foto. Pokiaľ je všetko v poriadku, tak focus bude sedieť presne na baterke v strede. Pokiaľ však bude zaostrené na jednu z bateriek ktorá je bližšie alebo ďalej ako tá v strede, tak ako na príklade dole, tak máte back alebo front focus.

Focus na nesprávnu batériu znamená že objektív trpí front focusom (vľavo) alebo back focusom (vpravo)
 

U mnohých fotoaparátov vyšších rád je možné toto vyriešiť nastavením Micro adjustmentu, avšak lacnejšie fotoaparáty túto funkciu nemajú. Vašim jediným riešením je v tomto prípade  objektív spolu s fotoaparátom poslať do servisu, kde Vám autofocus kalibrujú na správnu hodnotu. Ak Váš fotoaparát túto funkciu má, tak poväčšinou máte možnosť nastaviť pre každý objektív individuálnu hodnotu od -20 do +20. Negatívne hodnoty znamenajú, že fotoaparát bude s daným objektívom zaostrovať mierne bližšie, pozitívne hodnoty znamenajú že fotoaparát bude s daným objektívom zaostrovať mierne ďalej.

 

Azda najhoršia vada s ktorou sa môžete stretnúť je decentrovaný objektív či senzor fotoaparátu, častejšie sa však stretnete práve s decentrovaným objektívom. Optická kvalita objektívu je totiž závislá na tom, že všetky jeho elementy sú priam perfektne vycentrované. V ideálnom prípade to vyzerá asi nasledovne

Bohužiaľ, pri užívaní objektívu často krát príde k rôznym odchýlkam vo vzdialenosti, či vychýleniu jednotlivých šošoviek. Stačí tiež malý úder a pokiaľ je v objektíve jeden z optických členov menej pevne uchytený, môže prísť k jeho vychýleniu alebo posunu.  Na kvalitu Vašich fotografii to má následne priam katastrofický vplyv. Najčastejšie sa decentrovaný optický člen prejaví tým, že fotografie sú neostré na jednej strane záberu, ako v nasledovnom príklade.

 

Foto - Marek Hnát

Na batožinových vozíkoch je tento jav viditeľný priam ideálne – na ľavej strane záberu je vidno relatívne dobre všetky detaily, na pravej strane sú vozíky úplne rozmazané, napriek tomu že ich vzdialenosť je viacmenej rovnaká. Je vysoko pravdepodobné, že jeden z optických členov v tomto objektíve je decentrovaný.

 

Ak si chcete Váš objektív otestovať, urobte si opäť malý baterkový test. Batérie však zoraďte do jednej línie paralelne k fotoaparátu. Opäť zaostrite na baterku v strede a urobte foto. V ideálnom prípade sú batérie na krajoch záberu rovnako ostré. Ak však je batéria na jednom kraji ostrejšia ako tá na druhom, je pravdepodobné že Váš objektív je decentrovaný.

 

Alternatívne môžete urobiť iný - vonkajší test. Opätovne dajte fotoaparát na statív, opätovne použite len stredový bod na zaostrenie a zvoľte najnižšiu možnú clonu. Uistite sa že ste správne zaostrili na objekt v strede záberu a vypnite autofocus. Následne spravte 3 fotky - jednu kde je objekt na ktorý ste zaostrili v strede záberu, druhú kde ja na ľavej strane záberu a tretiu kde je na pravej strane záberu. Pri následnom porovnaní záberov by sme mali zistiť či ľavá strana objektívu je ostrejšia ako pravá. Dole je príklad z môjho januárového testu na Sigme 70-200mm f2,8

 

Sigma 70-200 f2,8 - ľavá strana, stred objektívu a pravá strana. Je vidno že pravá strana je výrazne neostrá. Objektív musel do servisu.
 

V tomto prípade sa nezaobídete bez návštevy špecializovaného servisu, ktorý na optickej lavici vie tieto vady odstrániť. Objektív je pritom potrebné rozobrať a jednotlivé šošovky vrátiť do ich pôvodnej pozície, takže neskúšajte takúto vadu odstrániť sami. Na opravu decentrovaného objektívu je treba špecializované vybavenie a patričné znalosti objektívov. Väčšina bežných servisov na Slovensku však toto vybavenie nemá a tieto opravy sa vykonávajú poväčšinou mimo Slovenska. Výnimkou je firma BOOFT v Ružomberku, ktorá sa na takéto opravy objektívov špecializuje a mám s ňou dobré skúsenosti. Detaily na www.booft.eu

U objektívov môže nastať samozrejme podstatne viac problémov.  Napríklad...

 

 

Paradoxne, poškodenie predného elementu objektívu ešte nemusí mať katastrofické následky. Dokonca aj tak poškodený objektív ako ten na obrázku hore dokáže robiť dobré fotky bez väčšej straty kvality. Omnoho horšie by to dopadlo ak by ste si poškodili zadný element objektívu. Veľa fotografov však považuje poškodenie prednej šošovky za obrovskú vadu a tak takéto objektívy častokrát predávajú za zlomok ich pôvodnej ceny. Skúste to niekedy risknúť, možno budete prekvapení akú dobrú kúpu ste spravili.

 

Existujú samozrejme aj ďalšie vady s ktorými sa môžete stretnúť. Hlavne u starších objektívov je možné stretnúť sa s olejom na lamelách clony, či s fungusom. Obe tieto vady majú vplyv na optickú kvalitu objektívu. Kým problém s olejom na lamelách clony sa dá vyriešiť v servise, zbaviť sa fungusu je takmer nemožné. O čo horšie, môže sa rozšíriť aj na ostatné časti vašej výbavy. Takýto objektív odporúčam čo najskôr z výbavy vyradiť aby sa zabránilo jeho šíreniu.

 

Pokiaľ sa na vašej výbave nič z hore uvedeného neprejavilo tak gratulujem! Stačí objektív vyčistiť a ste pripravený na ďalšiu spotterskú sezónu.

 

 

 

 Author:

Maroš Marko  • Zatiaľ žiadne komentáre. Buďte prvý
Ak chcete komentovať, musíte sa prihlásiť
Powered by Komento