Air Cargo Global B747-400F OM-ACA_1

 

 

Slovenská letecká spoločnosť Air Cargo Global 26. Novembra požiadala americký dopravný úrad (Department of Transport - DOT) o vydanie povolenia 2x týždenne prevádzkovať pravidelnú linku Bratislava - Frankfurt - New York (JFK) - Chicago.

 

V žiadosti o vydanie povolenia (celá žiadosť dostupná TU ) sa neuvádza presný letový poriadok a ani termín začatia prevádzky. Spoločnosť však žiada o zrýchlené vydanie dočasného povolenia na dobu dvoch rokov, respektíve do doby kým im bude vydané permanentné povolenie. Jedná sa o štandardný postup a DOT poväčšinou dočasné povolenie vydá, pokiaľ niektorí z dopravcov nevyslovia námietky. Tak tomu bolo napr. pri snahe Norwegian Air International, kde dopravci vyslovili námietky a Norwegian tak musí počkať až na vydanie permanentného povolenia.

 

 

V žiadosti sa nájde aj pár zaujímavých detailov, tak odporúčam prečítať.

V prípade schválenia by tak Bratislava získala prvé pravidelné lety s B747 v svojej histórií. Bolo by zároveň nutné vyriešiť súčasné prevádzkové obmedzenia na našom najväčšom letisku. Pripomínam že v súčasnosti je možné s B747 v Bratislave pristáť len s výhradným povolením letiska, nakoľko handling B747 si vynúti dočasné uzavretie dráhy 04/22, kde sú tieto lietadlá štandardne odstavené. To však spôsobuje značné prevádzkové problémy ostatným dopravcom a letisko tak zaviedlo súčasné opatrenie.

Slovenskému dopravcovi držíme palce a dúfame, že čoskoro budeme vídať B747 ACG v Bratislave pravidelne.