Mníchov je druhé najväčšie nemecké letisko a aj druhý hlavný hub pre Lufthansu, ktorá je najväčším dopravcom na tomto letisku. Prevádzkuje z Mníchova takmer všetko čo vo flotile má – od Canadairov a Dash 8 rôznych verzii až po A330 či A340-600. Bohužiaľ B747-400 Lufthansy sa tu objavuje len zriedkavo. Asi druhým najväčším dopravcom, minimálne čo sa týka počtu pohybov, je Air Dolomiti. Následuje široká škála dopravcov z celého sveta a samozrejme často sa tu ukáže aj nejaký zaujímavý visitor.

Lufthansa A330 D-AIKA_1 Lufthansa A340-600 D-AIHW_1

Lufthansa v Mníchove nasadzuje na diaľkové lety Airbusy A330 a A340-600

Keď sa ma začiatkom októbra PeterP snažil prehovoriť na výlet do Mníchova, musel som kvôli iným povinnostiam odmietnuť, čo mi bolo patrične ľúto, nakoľko môj posledný spotterský výlet na nejaké nemecké letisko bol viac ako 12 rokov dozadu. Našťastie spotteri majú asi v nebi nejakého patróna, ktorý nám doprial veľmi pekný a teplý záver jesene, takže v predposledný októbrový deň nakoniec nastala ideálna konštelácia a výlet do Mníchova sa mohol uskutočniť.

Mníchovské letisko je od Bratislavy vzdialené tesne nad 500km, čo už je dosť veľká vzdialenosť a cesta zaberá značnú dobu. Príchod do Mníchova sme si naplánovali na cca 8:30, nakoľko žiaden z skorších príletov nás až tak nezaujímal a takisto svetelné podmienky v októbri ráno už nie sú ideálne. Odchod z Bratislavy sme zvolili o 3:30 a odhadovaná doba jazdy aj s rezervou bola 5 hodín. Najkratšia trasa vedie cez Rakúsko okolo Viedne smerom na Linz, následne cez Passau, Deggendorf, Landshut až po odbočku z diaľnice smerom na Oberding/Erding. Tu už sa dostávame na lokálne cesty ktoré nás doviedli po 5 hodinách cesty k jednotlivým spotterským miestam.

{mosmap zoom='16'|mapType='Satellite'|kml='http://www.planecrazy.sk/maps/MUC.kml'}

Mníchovské letisko je vyslovene „spotter friendly“. Nielen že spotteri môžu bez problémov fotiť spoza plotu letiska, majú na výber aj zopár miest kde boli vytvorené „kopce“ z ktorých je výborný výhľad na dianie na letisku. Takisto tu nájdete aj centrum pre návštevníkov kde nájdete aj pár vystavených veteránov.

Prílety a odlety sú organizované relatívne jednoducho – všetky lety z južných destinácii, pristávajú a vzlietajú na južnej dráhe, všetky severné pristávajú a vzlietajú na severnej dráhe. Tento systém platí na 99%, takže podľa letového poriadku si treba naplánovať, kedy kde treba byť. Počas nášho výletu sme využili len 3 miesta, aj to len kvôli tomu že kvôli zmene vetru sa zmenili používané dráhy.

Celé doobedie sme strávili na mieste č. 1 pri prahu južnej dráhy, kde sa dali fotiť aj vzlety aj pristátia. Samozrejme dá sa popri plote prejsť na východ či západ, podľa toho či chcete fotiť lietadlá ešte vo vzduchu alebo už na zemi. Bez ohľadu na to kde budete fotiť, zoberte si malý rebrík aby ste mohli fotiť pomedzi ostnatý drôt. Potom sa dajú robiť fakt pekné fotky. Objektív treba ideálne v rozsahu 70-300mm, väčšinou budete využívať rozsah 200-300mm.

Air Dolomiti Embraer 190_1 Lufthansa Regional Dash 8-Q400 D-ADHE_1 Cirrus Airlines Do-328 D-CPRP_1 Sun D Or B757 _1

Následne sme sa presunuli k severnej dráhe kvôli zopár zaujímavým príletom. Auto môžete zaparkovať na parkovisku pri visitor centre a z tadiaľ musíte peši prejsť k jednému z dvoch foto miest pri severnej dráhe. My sme si vybrali foto miesto č.4 ktoré je mierne navýšené a v ochrannej sieti sú obrovské diery cez ktoré by sa zmestil aj celý fotograf, nielen objektív. Na tomto mieste treba objektívy dva, jeden tele okolo 300mm (200mm nestačí) a druhý na lietadlá ktoré rolujú priamo pred týmto foto miestom – ideálne v rozsahu 35-70mm.

Singapore Airlines B777_1 Blue1 B717 OH-BLG_1 AtlasJet A320 TC-OGJ_1

Poslednú vlnu príletov sme absolvovali opäť na južnej dráhe, kde pristával hlavný dôvod našej cesty – Airbus A330 Oman Air. Ten bohužiaľ pristával za veľmi nevhodných svetelných podmienok, takže fotky sme robili len ako dôkazový materiál že sme ho videli.

Oman Air A330-200 A40-DC_1

Po jeho prílete o 17:20 síce ešte nasledovalo zopár zaujímavých príletov, avšak slnko sa s poslednými lúčmi naozaj odobralo svietiť niekde do Ameriky a my sme sa vybrali na 5 hodinovú cestu späť do Bratislavy. Dlhý deň sme ukončili o 22:30 v Bratislavskom Novom meste.

Náklady na cestu sa pohybujú niekde okolo 50-60 EUR na osobu. V prípade že sa nazbierajú traja či štyria spotteri, tak samozrejme idú rapídne dole. Predbežne plánujeme ďalší výlet do Mníchova na Marec či Apríl budúceho roka a bude možné sa k nám pridať.