Qatar Airways A330-200 A7-ACF_1

Každý z nás má dni, na ktoré by najradšej zabudol. Bohužiaľ, tých je pravdepodobne omnoho viac ako tých, ktoré by sme označili za výborné, fantastické či perfektné. Šanca, že tých perfektných budeme mať hneď viacero za sebou je minimálna – no stáva sa. Presne tak dopadol ten posledný víkend – perfektne. Počasie bolo ako z rozprávky, Bayern vyhral Ligu majstrov, Slovensko vyhralo MS v hokeji keď naložilo Rusom 6:2 a náš víkendový spotterský výlet dopadol perfektne...


Alebo to nebodaj dopadlo všetko úplne ináč?

Flashback na začiatok mája. Po návrate z Frankfurtu ostalo moje spotterské srdce nenabažené. Nie že by vo Frankfurte neboli zaujímavé veci, no podmienky boli miestami proti nám a tak počet „úlovkov“ bol podstatne menší, ako som očakával. Peter v očakávaní presne takéhoto výsledku už mal kufre zbalené a bol pripravený odletieť na výlet do Malajzie a Indonézie. Mne teda neostalo nič iné ako sa poobzerať po trošku bližších alternatívach. Jednou z nich bola aj návšteva letiska v Mníchove, ktoré sme s Petrom naposledy navštívili v októbri 2010. Dôvod dlhej pauzy od poslednej návštevy spočíva v relatívne monotónnej prevádzke pozostávajúcej hlavne z lietadiel Lufthansy a Air Dolomiti, rovnako ako v zlých svetelných podmienkach od apríla do konca septembra.

Air Dolomiti ATR-72 I-ADCC_1 Germania B737-700 D-AGET_1

Avšak počas posledného víkendu sa v Mníchove konalo finále Ligy majstrov – udalosť, ktorá láka každoročne nielen tisíce futbalových fanúšikov, ale aj masy spotterov.  Fanúšikovia samozrejme na zápas musia nejako pricestovať a s vysokou pravdepodobnosťou na to využijú práve leteckú dopravu. Práve vysoká koncentrácia rôznych chartrových či VIP letov počas dvoch dní zavážila – ide sa do Mníchova. Počas rovnakého víkendu je síce aj finále MS v hokeji, ale kto by očakával, že v nich bude hrať aj náš tím?

Začiatkom týždňa sledujem počasie – na víkend je predpoveď ako z rozprávky – po oba dni cca 12 hodín slnečného žiarenia a modrá obloha, nulové riziko zrážok. Peter, ktorý je ešte stále v Indonézii využíva svoje kontakty v Mníchove a zisťuje bližšie detaily víkendovej prevádzky. Všetko vyzerá ideálne a do odchodu zostáva už len pár dní. Situáciu komplikuje postup našich hokejistov cez Kanadu na MS a následný odskok časti posádky od výletu.

V piatok konečne Peter prilieta naspäť z Ázie, má čas tak maximálne osprchovať sa, dať si čisté slipy, zbaliť veci a v sobotu o druhej ráno už čaká na odchod pre domom. Cestou sa ešte zastavujeme vo Viedni pre Thomasa a v trojici vyrážame smerom na Mníchov. O pol ôsmej ráno máme prah dráhy 26R mníchovského letiska v dohľade. A aký že to je pohľad – na kopčeku už stojí možno stovka spotterov, ďalej pri kruhovom objazde možno 50 a prázdne neboli ani ostatné foto miesta.  Rýchlo teda parkujeme v centre pre návštevníkov a vydávame sa na pozíciu, kde predpokladáme najvhodnejšie svetelné podmienky.  Najbližšie hodiny nás utvrdzujú, že voľba miesta bola výborná – rolujú okolo nás všetky plánované chartrové lety – počnúc B777 British Airways, A346 Virgin, B737 Jet2, viaceré lietadlá Titan Airways, A330 XL Airways, Edelweiss, Hi Fly a mnoho iných.

Transavia B737-800 PH-HSG_1 Thomas Cook Belgium A320 OO-TCH_1 JET2 B737-300 G-CELB_1

XL Airways France A330-300 EC-LEQ_1 Titan Airways B757-200 G-ZAPX_1 Virgin Atlantic A340-600 G-VBLU_1

Šťastie sa na nás usmieva aj pri pravidelnej prevádzke – CRJ Ak Bars aero roluje priamo pod našim nosom a jediný A320 Condoru za celý víkend je zrovna - retro jet. 
Začínajú sa objavovať aj prvé biz jety ktoré privážajú trošku solventnejšiu klientelu – celkovo počas troch dní ich je vyše 100. Okrem rôznych Gulfstreamov, Global Expressov sa objavujú aj pre nás zaujímavé lietadlá – ERJ135 Legacy ale aj väčšie v podaní B737 BBJ či A319.

Edelweiss Air A330-200 HB-IQI_1 Ak Bars Aero CRJ-200 VQ-BOP_1 Condor A320 D-AICA_1

Private B737-800 BBJ2 N737M_1 London Executive Aviation EMB135BJ G-LEGC_1 Tuifly B737-800 D-ATUC_1

Poobede nastáva naháňačka za lepšími svetelnými podmienkami. Fotenie na dráhe je kvôli svetlu takmer nemožné a tak sa presúvame na pozíciu pri paralelných taxovačkách smerujúcich k stojánkam – najprv k severným a potom k južným. V nádhernom svetle chytáme zvyšnú prevádzku biz jetov a pravidelných liniek. Chytáme aj A320 SATA a pre nás dlho nedostihnuteľný strieborný A320 Alitalie.

Masterjet A320 CS-TFY_1 SATA Air Acores A320 CS-TKL_1 Polet Saab 2000 VP-BPM_1

Global Jet A319 LX-GJC_1 Alitalia A320 EI-DSA_1 Belle Air A319 EI-LIR_1

Germania A319 D-AHIM_1 Darwin Airline S2000 HB-IZJ_1 German Air Force Global Express 14+04_1

O siedmej večer odchádzame z letiska smerom do hotela a v duchu sa pýtame či môže byť tento víkend ešte lepší. Zo všetkých špeciálov nám ušiel len jeden jediný - B737 Gainjet. Všetko ostatné sme fotili za priam fantastického svetla. Z Bratislavy prichádza fantastická správa – Slovensko vyhralo nad ČR 3:1 a bude hrať o zlato, načo eufória v aute dosahuje úrovne vyššej ako po požití návykových látok. Na našej výbornej nálade nemení nič  ani prehra Bayernu vo finále Ligy majstrov a ani zvony neďalekého kostola, ktoré nás v nedeľu ráno o piatej vytrhnú zo spánku.

Nedeľná prevádzka pre nás ešte bola zaujímavá napriek tomu, že väčšina chartrových letov s fanúšikmi odletela v noci. Ráno na linke Hamburg Airways prilieta B737-400 AirExplore, prilieta aj B737-800 Smartwings a B757 Blue Panorama. Následne sa začína situácia komplikovať a tak prichádzame o prílet A330 Air Berlin či A330 Thomas Cook Scandinavia, ktoré si to podľa očakávania zamierili na severnú dráhu. Na južnej však pre zmenu chytáme B757 Condoru v špeciálnom sfarbení „Wir lieben fliegen“ rovnako ako Avro RJ70 bulharskej vládnej letky. Presne podľa plánu sa na odlet ukázal aj A330 Aeroflotu ako aj viaceré zaujímavé bizjety.

Condor B757-300 D-ABON_1 Aeroflot A330-200 VQ-BBG_1

Čakáme na hlavnú atrakciu – súkromný A340 M-IABU – podla mňa najkrajší A340 aký vôbec lieta. Pôvodne plánovaný odlet sa z 12:00 presúva najprv na 13:00 a neskôr prichádza smutná správa – odlet až po 18:00. Je nám jasné že ten už bude bez slnka a tiež bez nás - o 15:00 vyrážame smerom do Bratislavy v snahe chytiť ešte finále MS.

Aj vzhľadom na jeho výsledok môžeme povedať, že perfektný víkend asi neexistuje. No s kľudom môžem prehlásiť, že tento víkend bol takmer perfektný. Tak isto ako nikto neočakával že porazíme v hokeji Kanadu a Čechov a budeme hrať o finále, ani z hľadiska spottingu sme neočakávali, že pofotíme toľko, čo tento víkend a za tak fantastického svetla. Rovnako ako je asi každý nadmieru spokojný so striebrom z MS, aj my sme spokojní s naším úlovkom.  Ostáva len dúfať, že takýto fantastický víkend z hľadiska hokeja a aj spottingu zažijeme skôr ako o ďalších 10 rokov.